PODRÓŻ AUTOBUSEM – OD JAKIEGO WIEKU BILET ULGOWY DLA DZIECKA?

 • Wrzesień 17, 2015

od jakiego wieku bilet ulgowy


Tata: Już koniec z upałami, lato się skończyło i teraz będzie głównie deszcz.
Adaś: No nareszcie będzie deszcz!
Mama: Dlaczego nareszcie? Cieszysz się na deszcz?
Adaś: Tak!
Mama: Dlaczego?
Adaś: Bo wreszcie skończy się susza i nasza rzeka znowu będzie miała wodę i będą mogły pływać statki!

Idąc tokiem myślenia Adamskiego, można by utworzyć nową sentencję ‘PO KAŻDEJ SUSZY PRZYCHODZI DESZCZ’. Deszcz zatem również może być pozytywny, mimo że zawsze jest raczej zestawiany, jako zły bohater z pozytywna tęczą, która po deszczu przychodzi na znak dobrego. W tym przypadku filozof Adamski pozwala nam spojrzeć również na deszcz jako synonim zmian na lepsze.

Dzieci są najlepsze w dostrzeganiu tych małych rzeczy. Nie bez powodu mówi się przecież, że ktoś cieszy się jak dziecko. Są najlepszymi motywatorami. Ich myślenie jest proste i przez to tak doskonałe, bo nieskażone uprzedzeniami.

od jakiego wieku bilet ulgowy

Doceniamy więc brak upałów i nocne burze. Świeżość porannego powietrza po deszczu sprzyja naszym weekendowym wycieczkom. Wycieczkom podczas których nie ukrywamy się przed słońcem i nie zdychamy w 40-stopniowym upale. Polubiliśmy się z komunikacją miejską. Podróże autobusem czy tramwajem są nie lada atrakcją dla chłopaków, szczególnie kiedy w tygodniu zazwyczaj jeździmy samochodem.

Wybraliśmy się jakiś czas temu autobusem na Food trucki pod Stadionem Narodowym, a w zeszły weekend postanowiliśmy odwiedzić również Pałac Kultury. Za każdym razem, nadgorliwy Tata. podchodził do biletomatu i kupował nam wszystkim po bilecie. Dla dorosłych normalne, a dla dzieci ulgowe – niby jasne jak słońce. Coś mnie jednak tknęło przy kolejnej podróży, aby jednak przeszukać internety i sprawdzić czy rzeczywiście zasadne jest kupowanie biletów autobusowych dla tak małych dzieci jak nasze.

od jakiego wieku bilet ulgowy

Okazało się oczywiście, że Tata się pospieszył, gdyż bilet ulgowy należy kupować dopiero dla dzieci w wieku 7 lat, rozpoczynające swoją przygodę ze szkołą. Maluchy i dzieci w wieku przedszkolnym do wieku szkolnego mogą jeździć komunikacją miejską za darmo! Pewnie dla niektórych nie była to wiedza tajemna, ale ja się poczułam jakbym odkryła Amerykę i dziwiłam się, że do tej pory nigdy taka wiedza do mnie nie dotarła. Serio!

A co w takim razie z naszymi sześciolatkami, które zostały objęte obowiązkiem szkolnym? Idąc za ciosem sprawdziłam także to. Tutaj radni warszawscy miło mnie zaskoczyli, gdyż cyt. ‘bezpłatnie podróżować będą mogli również sześcioletni uczniowie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku szkolnego, w którym skończą siedem lat.’ (Źródło ZTM: tu i tu)

Ostatnią podróż dzieciaki odbyły więc autobusem bezpłatnie. Pojechaliśmy sobie do centrum, a tam już wysooookoooo na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, aby popatrzeć na nasze miasto z Tarasu Widokowego.

 

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

 • Wszystko zależy od miasta – W Toruniu darmowe przejazdy przysługują dzieciom do 4 roku życia 🙂

 • Ojej, a czemu tak krótko? 🙁

 • W Poznaniu dzieci jeżdżą za darmo do końca sierpnia roku w którym kończą 7 lat ;)) Ja to sprawdzałam jak się wybieraliśmy w pierwszą podróż autobusem jeszcze z wózkiem, szukałam informacji czy za wózek muszę odbić bilet i od razu się uświadomiłam na zapas ;))

 • W sumie rozsądnie 🙂
  My się oczywiście uczymy na własnych błędach, ale lepiej późno niż wcale 😉

 • W Pabianicach też tylko do 4 roku życia

 • u nas miejskich autobusów brak, korzystamy z lokalnych busów – a tu wszystko zależy od kierowcy …

 • Anonimowy

  W Lublinie też niestety już od 4 roku życia trzeba bilet ulgowy …..

 • Jakoś tak szybko 🙁

 • Mam nadzieję, że macie w takim razie łaskawych kierowców 😉

 • Kurcze, coraz więcej tych miast z biletami od 4 roku życia 🙁

 • Bardzo dobre spostrzeżenia z tym deszczem 🙂
  My jeszcze nie sprawdzaliśmy jak to jest z komunikacją, ale np na basen do 4 roku życia dzieci wchodzą za darmo 😉

 • O tak, basen tez już mamy sprawdzony… i kino 🙂

AUTORKA BLOGA

AUTORKA BLOGA

Joanna - mama, która codziennie staje na głowie, aby ratować swój idealny świat przed zagładą

KATEGORIE

blog kobiecy warszawa, blog dla kobiet
blog kulinarny warszawa, blogerka kulinarna warszawa, blog z przepisami, blog o gotowaniu
blog rodzicielski warszawa, blog o dzieciach, blog o zabawkach, blog o zabawach, opinie o zabawkach, recenzje zabawek
blog podróżniczy warszawa, blog turystyczny warszawa, blog o podróżach z dziećmi, gdzie warto pojechać z dziećmi, miejsca polecane dla rodzin z dziećmi w polsce i za granicą
blog kosmetyczny warszawa, blogerka parentingowa kosmetyczna warszawa, opinie o kosmetykach dla dzieci, recenzje kosmetyków, kosmetyki dla kobiet, pielęgnacja dla rodziny
BLOG PORADNIKOWY WARSZAWA - DOŚWIADCZENIA I SPOSOBY NA ZDROWIE, blog o zdrowiu, zdrowie dzieci i rodziny

URYWKI NASZEJ CODZIENNOŚCI

FACEBOOK

NAPISZ DO NAS

NAPISZ DO NAS